Kira artış oranı Aralık ayında ne kadar? Gibi sorular insanların bu dönem sıklıkla sormaya başladığı ev odaklı soruların başında gelmektedir. Aralık ayı kira artış oranı belli oldu. Aralık ayın kira artış oranı ne kadar? Aralık ayı kira artış oranı hakkındaki bilgiye bu haberimizde ulaşabilirsiniz.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Aralık ayı kira artış oranı geçtiğimiz günlerde belirlendi. TÜFE’ nin iki aylık ortalaması baz alındı. İki aylık ortalama neticesinde belirlenen kira artış oranı, Aralık ayı için % 17, 71 olarak belirlendi.

TÜİK tarafından açıklanmış olan veriler ışığında TÜFE Kasım ayında bir önceki aya oranla yüzde 3, 51, bir önceki senenin Aralık ayına göre ise 19, 82, bir önceki senenin aynı ayına göre ise % 21, 31 ve on iki aylık ortalamalar bazında % 17, 71 olacak şekilde bir artış gerçekleşti.

Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Yeni ekonomi paketi bazında kira zamları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanmamaktadır. Eskiden hesaplamalar bu şekilde gerçekleştirilmekteydi. Kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi ( TÜFE ) oranlarına göre belirlenmeler gerçekleştirilip daha sonrasında değerlendirmelerin ardından açıklamalarda bulunulmaktadır. Fakat açıklanan bu rakam, ev sahibi tarafınca uygulanabilecek en yüksek tavan tam oranı olacak şekilde değerlendirilmektedir. Bunun daha altında bir fiyat sunulabilirken oranın daha üstünde bir fiyat sunulması doğru olmayacaktır.