Kiralık daire taleplerinden büyük bir paylama yaşanıyor! Son dönemde inşaat sektöründeki konut fiyatlarının artış göstermesi ev sahibi olmak isteyen vatandaşların isyan etmesine neden oldu. Ülkenin farklı noktalarında satışa çıkarılan tüm dairelerin fiyatı cep yakacak nitelikte! Bu nedenle ev almak isteyen vatandaşlar artık kiralık dairelerde oturmayı tercih ediyor. Yapılan istatistiksel çalışmaların sonuçları da bu durumu doğruluyor.

Konut almaktan vazgeçerek kiralık dairelere yönelen herkes ev bulma sorunun nedenlerini de araştırıyor. Konuya ilişkin uzmanların değerlendirmelerini ve sonuçlarınız sizler için kaleme aldık. Konut alım satımlarının düşmesine ne neden oldu? Kiralık daire fiyatları ve talepleri neden artış gösteri? İşte, merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtları haberimizde…

Konut satışlarında büyük düşüş!

İnşaat sektörü ülkemizin kalkınma sektörlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ancak maliyetlerin artması ve benzeri kriterler nedeniyle artık konut satışlarının neredeyse duracak düzeye geldiği görülüyor. Konut satın alarak ev sahibi olmayı düşünen herkes bunun yerine kiralık daire tutmaya yöneliyor.

Kiralık dairelere artan talep neticesinde de artık taleplere uygun daire bulmak da kolay değil! Uzmanlara göre artık kiralık dairelere olan talepten ötürü büyükşehirlerde kiralık daire fiyatları da son derece yükselmiş durumdadır. Bu da herkesin bütçesine hitap eden kiralık daire bulması için sıraya girmesine neden oluyor.

Kiracı sayısı çok ancak kiralık ev yok!

Kiralık daire bulamama sorusunun en çok da büyükşehirlerde görülmesi dikkat çekiyor. Kiralık ev arayanlar kiralık konut bulamamaktan yakınıyor. Ayrıca bir diğer şikayet konusu ise aniden dairelerin kira bedellerinin hızlı bir artış göstermesidir. Konuma göre değişen kiralık dairelerin fiyatları 2021 yılı itibariyle bir hayli artış göstermiş durumdadır. Uzmanlara göre bu durumun temel kaynaklarından biri de son dönemde yaşanan pandemi sürecidir. Pandemi sürecinde piyasaların durgunlaşması tüm sektörleri eş zamanlı olumsuz etkiledi. Bunlardan biri de inşaat sektörü oldu. Pek çok ev sahibi kiralarını vaktinde alamayarak büyük oranda sorun yaşadı. Bu da doğrudan piyasaların düzelmesiyle beraber kira fiyatlarının fahiş bir hal almasına sebep oldu.