Ocak Ayı Kira Zam Oranı % 19. 60

Milyonlarca bireyin gözü dün saat 10. 00 ‘ da TÜİK tarafınca açıklanmakta olan aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrilmişti ve açıklamalar değerlendirilmek üzere incelenmekteydi. Aralık ayı enflasyon rakamları açıklanmıştı. Bununla birlikte kiracıları ve ev sahiplerini daha yakından ve direkt olarak ilgilendiren 2022 Ocak ayı kira artış oranı belirlenmiştir. İşte 2022 Ocak ayı kira artış oranı hesaplama detayları hakkında bilgilendirilmede bulunulmuştur.

TEFE TÜFE 2022 Ocak kira artış oranı zammının açıklanması bekleniyordu. Ne zaman açıklanacağına dair bilgi edinmek isteniyordu. Sorgulamaları sabah vakitlerinde hızlı bir artış kazanmış durumdaydı. Her ayın başında TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından belirli olan kira zam oranı saat 10. 00 itibari ile belirli bir hal almıştır. Kira sözleşmesini yenileyecek bireyler, zamlı kira bedelini bu doğrultuda öğrenmiş olduk.

Aralık Ayı Enflasyon Rakamları Hakkında

Ocak ayı kira artış oranı 3 Ocak 2022 Pazartesi günü saat 10. 00’ da açıklama gerçekleştirildi. TÜİK 2021 enflasyon oranını aylık % 13. 58,senelik ise % 36. 08 olarak da açıklamalar gerçekleştirilmiştir.

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile Ocak ayı kira artış oranları belirlenmiş durumdadır. Tüketici fiyat endeksinin ( TÜFE ) on iki aylık ortalaması baz alınmıştır. Belirlenen kira artış oranı Ocak ayı için yüzde 19. 60 olmuştur. TÜFE’ nin 2021 senesi aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 13. 58 olmuştur. Bir önceki senenin aralık ayına göre yüzde 36, 08 değerlendirilmiştir. Bir önceki senenin Aralık ayına göre yüzde 36, 08, bir önceki senenin aynı ayına göre 36, 08 olarak gerçekleşmiştir. On iki aylık ortalamalar bazında yüzde 19, 60 artış gerçekleştirilmiş olup açıklamalarda bulunulmuştur. Ev sahipleri bu oran bazında kira artışını belirleyip değerlendirmeleri analiz edebilecektir.